среда, 21. децембар 2016.

Parcela i zemljiste za malinjak

   Za podizanje zasada moramo gledati da ispunimo sto vise uslova kako bi nam kasnije bilo lakse odrzavati malinjak. Nemoguce je ispostovati sve, ali ako vec imamo izbor moramo obratiti paznju na polozaj parcele i zemljiste.



              Koju parcelu odabrati ?

    Ukoliko imate vise parcela prvo izdvojte one na severnim stranama ( severoistok, severozapad), potom na istocnim, zapadnim i na kraju juznim.Pozeljno je da parcela bude sa blagim nagibom.
Odgovaraju joj zemljista koja su rastresita, lako propustljiva ,vlazna i plodna.Veoma je vazno da izbegavate zemljista gde se zadrzava voda jer je malina veoma osetljiva na visak vode i postoji velika mogucnost da vam se zasad osusi.Takodje, voda ce kasnije praviti problem jer je takvo zemljiste pogodno za razvoj plamenjace.
    Da bi odredili gde vam je najidealnije posaditi malinu obavezno uradite analizu zemljista !!! Tada cete znati da li je ta parcela  uopste pogodno za malinjak ili ne. Vecina tih institucija ce vam dati i objasnjenje i preporuku ali...ja vam preporucujem da nadjete nekog iskusnog, proverenog agronoma ( jos bolje ako i sam ima svoj zasad ili vec brine o nekim drugim malinjacima) i sa njim se posavetujete... Zasto?  Pored toga sto neko ima znanje, treba da ima i iskustvo, tek tada vam moze dati pravi savet a ne da eksperimentise sa necim sto je vase.

               Na sta obratiti paznju u rezultatima analize zemljista?

   U svakom slucaju obratite paznju na ph zemljista,potom na humus. Ove dve stavke su vam najbitnije  jer njihova korekcija je spora i traje godnama., Po knjigama idealan Ph za malinu je od 5.5-6.5 u KCL. Vi trazite da se uradi i PH U VODI- STO VAM JE BITNIJE. Ona je skoro uvek veca od one u KCL. Ukoliko je ph u vodi ispod 6.5 slobodno sadite maline, ako je veca -mislim da je bolje da odustanete od malina i  odlucite za neku drugu kulturu. Postoje nacini kojima se to moze srediti ali je proces vrlo spor.
  Dakle, malina ce uvek biti bolja na kiselom zemljistu nego na alkalnom, makar ta kiselost bila i izmedju 3- 4 u KCL.Vecina malinjaka u Zapadnoj Srbiji je na kiselim zemljistima !!! Kiselost se popravlja unosenjem mlevenog krecnjaka ili duplo manjom dozom kreca sa stajnjakom,koji se potom zafrezira.
  Humus je jako bitan i pozeljno ja da bude izmedju 4%-5%, mada sve preko 3% je ok. Za njegovu korekciju se dodaje dobro zgoreo govedji stajnjak ili neko organsko djubrivo.
  Ove dve stavke su najbitnije kod odabira parcele, potom ide fosfor.
   Fosfor (P) je znacajan zbog sto boljeg razvoja korena- a kad imate dobro razvijen koren ,onda ce i porast i radjanje biljke biti zadovoljavajuce. Veoma je potreban tek posadjenim sadnicama i trebalo bi ga uneti pri sadnji ne vezano za rezultat analize.Zadovoljavajuci nivo fosfora je > 12, sve ispod se smatra niskim nivoom. Kolicina fosfora se najbrze koriguje tecnim djubrivima, primenom organskih djubriva sa visokim procentom P, i naravno tu su vestacka mineralna djubriva takodje sa povecanim P.


  Nakon odabira parcele sledi priprema zemljišta i sadnja maline, detaljnije pročitajte OVDE.




Autor: ZVRCKO